Medvedí cesnak

Rybníky sú v Budmerickom chotári už od nepamäti. Najväčší rozmach rybnikárstva bol v 16. storočí, keď hrad Červený kameň patril Fuggerovcom. Zachoval sa dokonca latinský spis o rybníkoch a dá sa povedať, že rybničné hospodárstvo panstva Červený kameň bolo v tom čase široko ďaleko najvyspelejšie,  okrem hlavných rybníkov mali aj rybníky trecie a násadové. Chovali sa hlavne kapre, karasy a šťuky. V miestach, kde v súčasnosti ležia Budmerické rybníky, sa rozprestierali Šajnavské rybníky. Dolný šajnavský rybník pomerne rýchlo zanikol a už sa neobnovil. Spomína sa počas bojov, kde cisárske vojská pobili Rákocziho povstalcov v priestore medzi hrádzou Dolného šajnavského rybníka a mlynom Silnica. Horný rybník bol obnovený v polovici minulého storočia a dnes sa nazýva Hájiček, využíva sa ako chovný rybník. Vodná nádrž Budmerice je z roku 1980, leží v miestach Nového šajnavského rybníka.
Vďaka lávke cez potok Gidra, sa dá poprechádzať lesom, popri brehoch Hájička, až k vodnej nádrži Budmerice. Hájiček býva v zime vypustený, a prechádzka po zamrznutom dne môže byť pre deti zážitok. Vodnú nádrž hojne navštevovujú rybári zo širokého okolia. V zime rybárov vystriedajú korčuliari, ale korčuľovanie je možné aj v lete na asfaltovej hrádzi.
Lindavským lesom popri rybníkoch tečie potok Gidra, ktorý najmä pri Hájičku tečie, akoby takým malým kaňonom.

V jarnom období je v úzkom priestore medzi rybníkmi a potokom, hojný výskyt mladého medvedieho cesnaku, pľúcnika lekárskeho a iných liečivých rastlín. Po návrate z prechádzky, môžete chlebík s husacou masťou a medvedím cesnakom, zapíjať pľúcnikovým čajíkom.