Fedor Malík: Písané vidličkou

Fedor Malík, profesor vína, nedávno oslávil sedemdesiatku, do povedomia Slovákov sa zapísal ako prikopník modernej vinárskej kultúry na Slovensku. V sobotu 12.12.2015 o 17:00 pokrstí v Budmericiach svoju novú knihu. Krst knihy bude súčasťou vinárskej akcie posvätenie mladých vín spojené s ich koštovkou.

Písané vidličkou je pútavo a s vtipom napísaná kniha na dlhé zimné večery. Kniha ponúka desať krátkych príbehov o našej malokarpatskej gastronómii v svetových súvislostiach, ruka v ruke s vínečkom.

Malík rád vedie polemiky o víne, veď je to nápoj na polemiku priam predurčený. Jednak polemiku po prvom dúšku vyvoláva, jednak ju popíjaním povzbudzuje. Na malíkovskom dvore sa čnie nad vstupom do rodinnej pivnice v ovále z krásnej keramiky označenie firmy: Chateau SAHRAL. Len Malíkovi priatelia vedia, že ide o skratku jedného z prvých profesorových cuvée, zloženého z Cabernetu Sauvignon, Hronu a Alibernetu. Profesor šifru rád návštevníkom vysvetľuje tak, že s vínom SAHRAL. Hrá s ním veľkú hru a ono s ním. Už viac ako päťdesiat rokov.

zurnal.pravda.sk

, ,