Bezplatná analýza vzoriek vody

Pred pár rokmi Úrad verejného zdravotníctva a jeho bratislavská pobočka pri príležitosti Svetového dňa vody zistili, že voda z každej štvrtej studne na západe Slovenska nie je vhodná na pitie.

Testy ukázali, že až 157, čiže štvrtina vzoriek, mala viac dusičnanov, ako povoľuje norma. Znamená to, že túto vodu by ľudia vôbec nemali piť. Povolená hranica dusičnanov na liter je 50 miligramov, 31 vzoriek prekročilo túto hodnotu viac ako dvojnásobne, 14 viac ako trojnásobne. Našli sa aj studne s 300 či 500 miligramami na liter.

Vzorky s kritickými hodnotami dusičnanov a dusitanov pochádzali napríklad z obcí Sekule, Budmerice, Hubice, Jablonové, Rohov, Lozorno a mnohých ďalších. Problémovú vodu však mali aj studne vo väčších mestách, ako sú Pezinok, Senec či Sereď.

Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., už tradične pri príležitosti Svetového dňa vody vykonáva bezplatnú analýzu vzoriek vody z domácich studní na prítomnosť dusičnanov a celkovú tvrdosť.
Vzorky vody môžete priniesť 22. marca 2017 (streda) v čase od 8.00 do 18.00 hod. do priestorov laboratórií BVS, a.s., na Bojnickej ulici č. 6 v Bratislave (autobusy 53, 63, 65 a 96, zastávka Vozovňa Trnávka, Bojnická).

viac na bvs.sk