Noc kostolov 2017

9. júna 2017 bude Noc kostolov. Zoznam kostolov, ktoré môžete počas noci navštíviť nájdete na stránke Nockostolov.sk. Do akcie zapoja viaceré zaujímavé stredoveké lokality, medzi ktorými sú napríklad Bazilika sv. Emeráma v Nitre, bývalý benediktínsky kláštor na Veľkej Skalke, románsko-gotický Kostol Nanebovzatia PM v Banskej Bystrici, Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove či Kostol Nanebovzatia PM v Gelnici. Noc kostolov pripravujú aj na Katarínke, v areáli zaniknutého barokového kláštora.

V tomto roku má asi najlepší program Nitra. Brány kostolov sa otvoria v piatok 09.06.2017 od 18.00. Kostoly ponúknu bohatý program zložený z koncertov, prednášok, prehliadok, divadelných predstavení a duchovného programu. V Nitre bude v tomto roku otvorených 12 chrámov. Návštevníkov privíta aj Kostol Reformovanej kresťanskej cirkvi, ruiny Kostola sv. Jozefa v bývalom Zoborskom kláštore, Kostol sv. Gorazda a ďalšie.

Program v bývalom Zoborskom kláštore:
17:00 18:00 prehliadka kláštora s odborným výkladom sprevádza „páter Filip“ PhDr. Pavel Žebrák
18:00 18:05 slávnostné otvorenie Noci kostolov v kláštore na Zobore Ján Kratochvíl, predseda, Zoborský skrášľovací spolok
18:05 19:00 Daniel Hevier – Povolanie pápež beseda so spisovateľom
19:00 20:00 Dp. Igor Hanko – Omšové víno prednáška, degustácia vín
20:00 21:00 Close Harmony Friends koncert
21:00 22:00 svätá omša v ruine kostola sv. Jozefa pri sviečkach celebrant: Páter Jozef, benediktín zo Sampora (v prípade nepriaznivého počasia sa program uskutoční v nemocničnej Kaplnke sv. Svorada)

Zoborský kláštor je najstarším historicky známym kláštorom na Slovensku. Spája sa s ním niekoľko dôležitých prameňov k naším dejinám – najstaršie v originály zachované listiny z nášho územia, najstaršia uhorská legenda, najstaršie kronikárske diela uhorskej a českej historiografie a pod. Hoci sa o založení Zoborského kláštora nezachovali žiadne písomné správy, väčšina bádateľov nevylučuje, že kláštor so starobylým patrocíniom sv. Hypolita pochádza už z 9.storočia, najneskôr z roku 880, keď v Nitre vzniklo biskupstvo. Ruina kláštorného kostola sv. Jozefa sa nachádzajú v jeho areáli. Komplex dal vybudovať nitriansky biskup Blažej Jaklin v rokoch 1692 – 1695 pre kamaldulský rád – vetvu benediktínov, na starých základoch benediktínskeho kláštora z 9. storočia. Benediktínsky kláštor sv. Hypolita bol založený v dobe Veľkej Moravy najneskôr r. 880, bol zničený poľským vojskom v roku 1471. Barokový kláštor kamaldulov z diaľky vyzeral ako malé mesto. Mal priam rozprávkovú polohu. Jeho prostredie spríjemňovali rybníky, záhrady, vodovod a cenné umelecké predmety. Po zrušení kláštora v roku 1782 bola knižnica a archív prevezené do Budapešti, umelecké predmety umiestnené v seminári a neskôr v okolitých farnostiach, kde ich môžeme obdivovať dodnes. Najznámejším kamaldulským mníchom je však určite fráter Cyprián. Tento vzdelaný muž začínal svoj pustovnícky život práve na Zobore, kde 21. októbra 1752 zložil rehoľný sľub. Bol nielen výborným botanikom, lekárnikom a liečiteľom, ale zaujímali ho aj technické vedy. Ruiny kláštora sa nachádzajú v areáli Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor.

Podľa mapy to vyzerá tak, že klérus v okolí Budmeríc sa pre akciu veľmi nenadchol. Vyzerá to tak, že okrem ruín starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej (Katarínka) sa nič nedeje ani v Trnave, kde svojho času býval počas tejto noci úžasný program.

Súčasťou Noci kostolov býva už tradične kupónová súťaž, ktorú doplní v tomto roku novinka – fotografická/výtvarná súťaž. V oboch súťažiach môžu výhercovia získať zaujímavé ceny.

Noc kostolov majú aj v neďalekej Viedni. Pozrite si program.