Šmejdi v obecnom rozhlase

Aj meranie cholesterolu môže byť predajnou akciou

„Zavolajú seniorov na prednášku o zdraví, kde im neponúkajú hrnce, ale napríklad výživové doplnky, merajú krvný tlak či cholesterol. Rovnaký liek pre jedného seniora na zníženie tlaku a pre druhého seniora na jeho zvýšenie,“ opísala štátna tajomníčka.

Zdôraznila pritom, že v zákone je ustanovenie, že akékoľvek podujatie, po ktorom nasleduje predaj produktov, má charakter predajnej akcie. „V praxi to teda znamená, že na všetky zmluvy uzatvorené na tejto akcii, aj 15 dní po nej, sa vzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa,“ vysvetlila.

Šmejdi podľa nej porušujú už prvú podmienku predajnej akcie –  neoznamujú jej uskutočnenie Ústrednému inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie. „Preto platí, že zmluva uzatvorená na takejto akcii alebo aj 15 dní po nej, nevznikne. Ak bude spotrebiteľ organizátorom predajnej akcie žalovaný na súde, postačí mu v súdnom konaní iba namietať, že zmluva vôbec nevznikla,“ radí Jankovská.

Aj keď určenie obecného rozhlasu je viacmenej jasné, sú na slovensku obce, ktoré kľudne vyhlásia podobnú akciu v obecnom rozhlase a ešte šmejdom prenajmú obecný kulturák.

,