Corona vírus dorazil do Budmeríc

23. 5. 2020


Koronavírus spôsobuje, že krv je „lepkavejšia“. Tretinu vážne chorých s Covid-19 ohrozuje nebezpečná komplikácia


webnoviny.sk
17. 5. 2020

Odborník na infekčné choroby z Harvardskej univerzity Marc Lipsitch a jeho výskumný tím tvrdí, že koronavírus ľudstvo potrápi ešte nasledujúcich 18 až 24 mesiacov.

Podľa odborného portálu Science Times Lipsitch popísal tri scenáre, ako by sa mohla pandémia koronavírusu vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch.

Podľa prvého scenára zažívame momentálne prvú vlnu pandémie, po ktorej budú nasledovať ďalšie, rôzne vysoké „vrcholy“ a útlmy, ktoré budú menšie a menšie a za rok až dva úplne zmiznú.
Na jeseň môže prísť ešte väčšia vlna

Druhý scenár predpokladá, že po súčasnej vlne príde ešte väčší „jesenný vrchol“ pandémie. Potom sa bude ešte objavovať v menších vlnách počas roku 2021 až úplne zanikne. Podobne to bolo v prípade pandémie španielskej chrípky v roku 1918.

Posledný Lipsitchov scenár hovorí, že prvá, jarná vlna pandémie tu zostane určitý čas a pomaly, asi dva roky bude odznievať. Nespôsobí síce krízu, no nákaza aj mŕtvi sa budú stále objavovať.

webnoviny.sk
10. 5. 2020

Vedci v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii identifikovali stovky mutácií nového vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. Nikto však zatiaľ nezistil, čo to bude znamenať pre jeho šírenie medzi ľuďmi a aká efektívna by mohla byť v závislosti od toho potenciálna vakcína.

webnoviny.sk

Covidové prsty sú podľa lekárov Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady a 3. lekárskej fakulty Karlovej univerzity prvým príznakom ochorenia COVID-19, vyvolaného koronavírusom.
„Chceme na to upozorniť rodičov a zdravotnícku verejnosť obzvlášť v dnešnom dobe, keď sa uvoľňujú protiepidemické opatrenia a menšie deti sa vracajú do škôl,“ uviedla hovorkyňa vinohradskej nemocnice Tereza Romanová.
Ako takzvané covidové prsty označujú lekári červené hrbole na prstoch najmä dolných končatín, ktoré sú bolestivé na dotyk a môžu svrbieť. U niektorých pacientov sa objavili ako jediný príznak ochorenia COVID-19, zdôraznil riaditeľ fakultnej nemocnice na Vinohradoch a prednosta Dermatovenerologickej kliniky Petr Arenberger.

teraz.sk

V kanalizácii v Štokholme našli silnú koncentráciu koronavírusu.
Nález môže byť predzvesťou druhej vlny nákazy.

sme.sk
utorok 5. 5. 2020

Izrael vyvinul protilátku na COVID-19!

Spomínaná protilátka má útočiť na vírus jedinečným spôsobom a dokáže ho vraj neutralizovať v tele infikovaného človeka. Vedecký tím viedol profesor Shmuel Shapira a tento tím už fázu vývoja dokonca ukončil. Protilátke už majú vymyslieť len meno a čakať sa zrejme bude aj na patent.

topky.sk
pondelok 4. 5. 2020

Krčméry: Druhá vlna príde zrejme už teraz, ak ju zvládneme, v septembri by sa život mohol vrátiť do normálu

aktuality.sk

Dr. Vladimír Zelenko, praktický lekár v štáte New York, tvrdil, že koktail troch liekov s obsahom hydroxychlorochínu, azitromycínu a síranu zinočnatého pomohol zmierniť infekciu u takmer 200 stoviek pacientov skôr, ako ochoreli tak, že by si vyžadovali hospitalizáciu.

nytimes.com
štvrtok 30. 4. 2020

Lekári vo Veľkej Británii hlásia nové závažné príznaky súvisiace s koronavírusom Covid 19, ktoré sa prejavili u detí. Podľa lekárov môže byť zápalový syndróm“, o ktorom sa predpokladá, že je spojený s koronavírusom, spojený s iným, ešte neznámym infekčným patogénom. Mladí pacienti boli postihnutí príznakmi podobnými toxickému šoku a Kawasakiho syndrómu, čo je zriedkavý stav, ktorý oslabuje krvné cievy a zvyčajne postihuje deti do 5 rokov.

telegraph.co.uk

Molekulárna biologička Soňa Peková znovu testuje. To, že je nový koronavírus, ktorý má pochádzať z netopierov, tak zhubný, považuje za veľké prekvapenie. „Je okolo neho veľa hmly, nakoniec sa ale ukáže, kde je pravda. Domnievam sa, že ide o umelo vytvorený vírus. Vírus sa chová divne, nevyvíja dobrú imunitu, sú známe prípady reinfekcie. Má veľa charakteristík, ktoré sme doteraz v prírode nevideli, „opisuje.

Český rozhlas Radiožurnál
nedeľa 26. 4. 2020

V stredu na mape výskytu koronavírusu v okolí Budmeríc pribudol Báhoň.

Od stredy 22. apríla 2020, bude z iniciatívy Úradu vlády SR zverejňovať permanentný krízový štáb komplexné informácie a štatistiky týkajúce sa testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 každý deň vrátane sviatkov či víkendov v dopoludňajšom čase, teda o cca 10.00 hodine, na stránke www.korona.gov.sk. Informácie tak budú mať na jednom mieste k dispozícii rovnako médiá, ako aj verejnosť, pod nadpisom: Koronavírus na Slovensku v číslach.

zdroj:.uvzsr.sk
nedeľa 19. 4. 2020

Na mape výskytu koronavírusu v okolí Budmeríc po Šenkviciach pribudlo aj Viničné.

štvrtok 16. 4. 2020

Medzi dvomi včerajšími obeťami koronavírusu je aj pacient z pezinského Domova sociálnych služieb (DSS). Zomrel v Univerzitnej nemocnici Bratislava. V prípade zariadenia v Pezinku ide už o štvrté úmrtie. Včera minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval o prvých troch prípadoch úmrtí z tohto zariadenia – jeden človek zomrel ešte 5. apríla a ďalší dvaja v stredu ráno.
Podľa neoficiálnych informácií by mali dnes oznámiť aj ďalšie pozitívne prípady spomedzi testovaných zamestnancov pezinského DSS a pravdepodobne aj medzi ďalšími klientmi.

viac na mypezinok.sme.sk
štvrtok 9. 4. 2020

Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje prvý prípad koronavírusu v Modre.

Vonku je krásne počasie, ale napriek tomu sa oplatí dodržiavať nariadenia a dbať na hygienu.

Natália žije na severe Talianska: Na začiatku sme aj my chodili do prírody, parkov a podcenili to. Potom začali čísla rapídne rásť…

viac na dobrenoviny.sk
streda 8. 4. 2020

Dôchodcovia v Budmericiach vo veku nad 65 rokov dostanú do schránok respirátory.

Trnava má vyliečeného pacienta.

pondelok 6. 4. 2020

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií majú prvý prípad koronavírusu už aj v Častej.

Trestný zákon v ustanovení § 134 ods. 2 definuje ako krízovú situáciu aj núdzový stav, s čím sa následne definujú v osobitnej časti Trestného zákona konkrétne kvalifikované skutkové podstaty niektorých trestných činov so zvýšenými trestnými sadzbami trestu odňatia slobody. Medzi takéto vybrané trestné činy patrí aj trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Ak by napríklad páchateľ v územnom obvode okresu, kde bol vyhlásený núdzový stav v pobytových zariadeniach sociálnych služieb úmyselne spôsobil nebezpečenstvo zavlečenia koronavírusu COVID 19, hrozil by mu trest  odňatia slobody v trvaní štyri roky až desať rokov. V prípade, ak by páchateľ takto konal na mieste, kde nebol vyhlásený núdzový stav, hrozil by mu trest odňatia slobody na jeden rok až päť rokov.

aktuality.sk
sobota 28. 3. 2020

Starosta obce Budmerice informuje, že stav štyroch občanov Budmeríc nakazených koronavírusom COVID-19 je v norme a po preliečení v nemocnici sú v domácej karanténe.
Starosta obce v spolupráci s Obecným zastupiteľstvom a kolektívom Obecného úradu v Budmericiach pripravujú opatrenia na ochranu života a zdravia všetkých občanov prostredníctvom dostupných možností.
V jednotlivých prevádzkach (lekáreň, pošta, potraviny…) sme zabezpečili potrebné ochranné rúška pre občanov, zásobujeme potravinami obecnú „špajzu“, ktorá bude v prípade krízy či pri ďalších nepredvídateľných opatreniach slúžiť občanom.
Seniori, ktorí nemajú žiadnych rodinných príslušníkov, ani nikoho, kto by im zabezpečil nákup potravín, drogérie či liekov, môžu sa obrátiť na pracovníkov obce na tel. číslach: 0907 573 213, 0907 571 361.

viac na budmerice.sk
streda 25. 3. 2020

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je v Budmericiach a okolí do 20 km 11 prípadov covidu 19. Prvý prípad koronavírusu majú už aj v Bielom kostole.

Časť pacientov nemá žiadne príznaky infekcie. Bez pozitívneho testu by zrejme ani nezistili, že sa nakazili ochorením Covid-19.
Pokiaľ ide o prejavy infekcie novým koronavírusom, bezpríznaková nákaza aj smrtiace následky predstavujú extrém. Väčšina chorých pociťuje aspoň mierne príznaky.

primar.sme.sk
utorok 24. 3. 2020

V Budmericiach a okolí do 20 km (Pezinok, Senec, Suchá nad Parnou, Trnava) je 12 pozitívnych osôb. V Bratislave je 72 prípadov.

„Keď už máte infekciu, môže zostať nečinná s minimálnymi príznakmi, kým sa jej nepodarí dostať do pľúc,“uviedol profesor Philip Tierno z lekárskej fakulty Newyorskej univerzity. Tierno dodal, že o novom víruse SARS-CoV-2 stále nevieme veľa. „Nie som si istý, či je vírus dvojfázový. To by znamenalo, že hoci sa môže zdať, že pacient je vyliečený, môže sa objaviť znovu,“ povedal.

ta3.com

Vírus môžete dostať opakovane, vyliečená pacientka sa nakazila. Správu priniesol britský denník The Guardian.

pondelok 23. 3. 2020

Podľa štúdie z februára 2020 sa zistili niektoré fakty o priebehu COVID-19:
80,9 % prípadov má mierny priebeh
13,8 % vážny priebeh
4,7 % prebiehalo kriticky

COVID-19 má zväčša mierny priebeh.
Nakazený človek dokonca nemusí vykazovať známky ochorenia. Avšak, je nositeľom a šíriteľom ochorenia. Čo zľahčuje jeho prenos medzi ľuďmi.

Môže mať bezpríznakový priebeh.

https://zdravoteka.sk/magazin/aky-priebeh-ochorenia-koronaviruse-covid19/

Nasledujúce štyri dni do 26. 3. 2020 má detská lekárka aj sestrička v Šenkviciach nariadenú karanténu pre kontakt s pozitívnym pacientom na koronavírus.
zdroj www.senkvice.eu

nedeľa 22. 3. 2020

Sprvoti som sa stretávala s reakciami, že akýkoľvek poplach je prehnaný. Ľudia takmer každú debatu o nákaze obracali na žart, nemali predstavu, čo ich čaká o týždeň. Preto by som chcela apelovať aj na Slovákov – prosím, izolujte sa, zostávajte doma.


Mladí ľudia sú často len bezpríznakovými prenášačmi, no keď sú pod jednou strechou so starými ľuďmi, nákaza sa šíri veľmi ľahko…

Slovenská lekárka v Madride

V Budmericiach a okolí do 20 km (Pezinok, Senec, Suchá nad Parnou, Trnava) je 10 pozitívnych osôb. V Bratislave je 64 prípadov.

V počte nakazených na milión obyvateľov je dnes Slovensko na 72. mieste.

Ak by boli Budmerice samostatný štát boli by sme svetovo na 3. mieste.

Talianski lekári vyvinuli supertest. Analyzovali genóm vírusu, ktorý tu je, a vyvinuli test citlivý na všetky mutácie známe k dnešnému dňu. Výsledky výteru sú do hodiny

sme.sk

Už dnes máme štyri lieky, o ktorých sa vie, že zaberajú aj na koronavírusy, hovorí profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry. Ich problémom však je, že nie sú registrované na túto indikáciu. To by sa pod tlakom pandémie mohlo zmeniť.

etrend.sk
sobota 21. 3. 2020

Vo viacerých čínskych regiónoch, kde nedávno zrušili zákaz vychádzania vyhlásený pre pandémiu koronavírusu, úrady prijali nezvyklo veľký počet žiadostí o rozvod.

aktuality.sk

Aj ponorková nemoc je asi prenosná. Kopec inšpirácie ako využiť čas, keď sú zavreté krčmy a wellness centrá ponúka v svojich knihách napr. Kevin Leman, alebo Allan Pease a ďalší.

sobota 21. 3. 2020

Pred pár dňami vyšiel vedecký článok, ktorý opisuje, ako výskumný tím Slováka Martina Smieška z University of Basel preskúmal 700 miliónov chemických zlúčenín, ktoré by mohli byť vhodnými kandidátmi na liečbu COVID-19.
Jedenásť molekúl bolo identifikovaných ako potenciálne aktívnych proti novému koronavírusu.
Jedna z týchto aktívnych zlúčenín je prírodného pôvodu a netoxická voči ľudskému telu.
Ide o taxifolín, flavonoid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v červenom víne, čokoláde, zelenom čaji a v menšom množstve aj v zelenine a ovocí. Možno nám príroda ponúka pomocnú ruku.

aktuality.sk
piatok 20. 3. 2020

Talianske mestečko úspešne zastavilo epidémiu koronavírusu. Vedecký výskum spočíval v testovaní všetkých vyše 3-tisíc obyvateľov mesta. Testovanie obyvateľov sa uskutočnilo dokonca dvakrát. Záver štúdie naznačuje, že kľúčovú úlohu pri šírení koronavírusu majú práve obyvatelia bez príznakov.
„Výskum umožnil identifikáciu najmenej šiestich asymptomatických ľudí, ktorí pritom mali pozitívne testy na COVID-19. Keby títo ľudia neboli objavení, podľa vedcov by pravdepodobne nevedomky nakazili ostatných obyvateľov mestečka. V tomto mestečku boli prvé dva prípady. Testovali sme všetkých, aj keď nám experti povedali, že to bola chyba,“ uviedol Zaia. 

https://www.startitup.sk/talianske-mestecko-uspesne-zastavilo-epidemiu-koronavirusu-ako-sa-im-to-podarilo/
štvrtok 19. 3. 2020

Dobré správy:

Minimálne jedna osoba v obci Budmerice má negatívne testy na koronavírus.

Samoobsluha je dobre zásobená, zaviedol sa obmedzený počet nakupujúcich, ľudia nosia rúška, nerobia paniku a správajú sa zodpovedne.

Na víkend sa má zhoršiť počasie, čo je ďalší dôvod, aby prípadní chalupári zvážili príchod do Budmeríc.

Odporúčanie pre mládež: Zabudnite na „Korona párty“. Na Slovensku platí mimoriadna situácia. Nepokazte si život.

štvrtok 19. 3. 2020

Park v areáli budmerického kaštieľa je až do odvolania zatvorený.

štvrtok 19. 3. 2020

Testy treba šetriť pre ľudí, ktorí ich potrebujú, vyhlásil premiér

ta3.com

V obci Budmerice si určite nejeden občan myslí, že vláda by mohla v postihnutej obci otestovať všetkých ľudí vystavených denno dennému kontaktu s potencionálnymi prenášačmi vírusu.

streda 18. 3. 2020

V obci Budmerice máme spolu 4 pozitívne prípady. Všetci sú z jednej rodiny. Podľa informácií z krízového štábu je rodina na pozorovaní v nemocnici.

Žena, domáca izolácia, Budmerice, kontakt s COVID-19
Muž, domáca izolácia, Budmerice, kontakt s COVID-19
Žena (dieťa), domáca izolácia, Budmerice, kontakt s COVID-19

zdroj: domov.sme.sk

Podľa neoverených informácií hospitalizovaný muž nakazený koronavírusom nemusel byť prvou nakazenou osobou, ktorá sa vyskytovala v obci Budmerice. Z dôvodu, že úrad verejného zdravotníctva poskytuje len informácie o trvalom pobyte nakazených osôb, nie je jednoduché overiť, kde sa osoby nakazené koronavírusom rozhodli absolvovať karanténu.
Nakoľko ešte minulý týždeň bolo možné vidieť v miestnej samoobsluhe mamičky, ktorých deti veselo obchytávali tovar a potom dostali do tých rúk čerstvé pečivo, odporúčame týmto mamičkám, ktoré sa rozhodli „budovať prirodzenú imunitu“ svojich detí, aby sa vyhli kontaktu s ich starými rodičmi.

utorok 17. 3. 2020

Podľa portálu topky.sk nakazený muž z okresu Pezinok pochádza z Budmeríc. Obecný rozhlas v utorok podvečer túto informáciu potvrdil. Obec Budmerice vyzýva občanov k zodpovednému prístupu. Vzhľadom na aktuálnu situáciu, že bol v obci Budmerice potvrdený prvý prípad nakazenia koronavírusom COVID19, starosta a krízový štáb obce, vyzýva a prosí všetkých občanov, najmä seniorov, aby nepodceňovali situáciu a zdržiavali sa vo svojich domovoch, dôsledne dodržiavali hygienu a nosili rúška. Hlavne starší ľudia by sa mali vyhýbať zbytočnému kontaktu s ďalšími osobami.

Seniori, ktorí nemajú žiadnych rodinných príslušníkov, ani nikoho, kto by im zabezpečil nákup potravín, drogérie či liekov, môžu sa obrátiť na pracovníkov obce na tel. číslach: 0907 573 213, 0907 571 361.

Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia s cukrovkou, ako aj ľudia užívajúci lieky na vysoký tlak. Podľa posledných štúdií práve u nich by sa mal objavovať zvýšený výskyt receptoru ACE2, ktorý pomáha rýchlemu priebehu infekcie.

„Ide o 35-ročného muža z okresu Pezinok, ktorý mal cestovateľskú anamnézu a klinické príznaky (kašeľ, teplota) ochorenia. Z dôvodu, že sa mu zhoršil zdravotný stav, bola doporučená hospitalizácia v Univerzitnej nemocnici Bratislava,“ uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, Katarína Nosálová.

mypezinok.sme.sk
pondelok 16. 3. 2020

„Bližšie informácie o nakazenom budeme vedieť poskytnúť až zajtra, keď začneme s epidemiologickým šetrením prípadu,“ uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, Katarína Nosálová.

mypezinok.sme.sk

Zajtra nezabudnite na rúška a možno by nebolo od veci používať v samoobsluhe aj hygienické rukavice.