Diagnostika ochorenia COVID-19

22. 03. 2020

Talianski lekári vyvinuli supertest. Analyzovali genóm vírusu, ktorý tu je, a vyvinuli test citlivý na všetky mutácie známe k dnešnému dňu. Výsledky výteru sú do hodiny

sme.sk

21. 03. 2020

Ak zrátame kapacitu testovania v štátnych inštitúciách, BMC SAV alebo v súkromných diagnostických laboratóriách, dokážeme dnes na Slovensku testovať približne 1000 až 1200 pacientov denne. A robíme okolo 200 testov denne. Je to žalostne málo. Príklady zo Šanghaja, Hongkongu, Taiwanu, Číny či Južnej Kórey hovoria veľmi jasnou spoločnou rečou, a to, že plošné testovanie pomáha mať COVID-19 pod kontrolou.

aktuality.sk
18. 03. 2020

Štátny ústav pre kontrolu liečiv očakáva, že najmä na internete sa budú v najbližšom čase objavovať rôzne „samotesty“ na diagnostiku COVID-19. Takéto testy spadajú do kategórie tzv. in vitro diagnostických (IVD) zdravotníckych pomôcok a podliehajú právnym predpisom Európskej únie aj Slovenska. Predpokladáme, že na trhu sa budú nachádzať aj testy, ktoré nie sú certifikované.
Preto pri nákupe diagnostických testov občanom odporúčame, aby si overili základné parametre, ktoré má takáto zdravotnícka pomôcka spĺňať. Na vonkajšom obale sa má nachádzať informácia o výrobcovi a/ alebo tzv. splnomocnenom zástupcovi (v prípade, že výrobca sa nachádza mimo EÚ), označenie CE a názov výrobku v slovenskom jazyku. Zdravotnícka pomôcka má tiež obsahovať návod na použitie v slovenskom jazyku.
Chceme tiež občanov vyzvať, aby k takýmto samotestom pristupovali s rozvahou. Výsledky takýchto skríningových testov musia byť potvrdené testom s priamou detekciou vírusu, a preto sa nedá výsledok považovať za stopercentne hodnoverný.

www.sukl.sk
16. 3. 2020

Presnosť krvných testov (RT-PCR vyšetrenia) na koronavírusové ochorenie dosahuje cca 71 %.
Stanovenie koronavírusu z výterov hrdla sa podarí v 30-60 % prípadoch pri prvých príznakoch.
Presnosť CT pľúc v diagnostike COVID-19 je až 98 %, píšu vedci o výsledku štúdie na 1000 pacientoch.

Čínsky technologický gigant Alibaba vyvinul systém s umelou inteligenciou na diagnostiku ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom. Alibaba tvrdí, že systém dokáže detegovať koronavírusy v CT skenoch hrudníkov pacientov s 96 % presnosťou oproti prípadom vírusovej pneumónie. Pritom rozhodnutie umelej inteligencie trvá asi 20 sekúnd, zatiaľ čo ľuďom zvyčajne zaberie diagnostikovanie choroby asi 15 minút.

Generálny riaditeľ švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Roche Severin Schwan potvrdil, že výskumníci jeho firmy vyvinuli rýchlotest na koronavírus. Momentálne prebieha schvaľovací proces. Znamenalo by to, že ľudia, ktorí sú chorí by si mohli urobiť rýchly test, ktorý by im ukázal, či trpia koronavírusom. Cena jedného testu by mala byť okolo 15 švajčiarskych frankov.

zdroje: aktuality.sk www.pcrevue.sk zeitung.faz.net